INTERFRESH, TÜRKİYE’NİN İHRACATI ARTIRMA PROJESİ

  •  

INTERFRESH, TÜRKİYE’NİN İHRACATI ARTIRMA PROJESİ

 

HABER MERKEZİ – (11.10.2018) Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı (INTERFRESH) Türkiye’nin İhracatı Artırma Projesi olmayı hedefliyor.

AntExpo A.Ş Yönetici Ortağı Uğur Fora, Ege ihracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Vural Güleç, Basınçlı Sulama Sanayiciler Derneği BASUSAD) Başkanı Hayati Keçeli, Sera Yatırımcıları  ve Üreticileri Biriliği (SERA-BİR) Genel Sekreteri Duygu Özkartal, Soğutma, Taşıma ve Muhafaza Bilimleri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Rahmi Türk ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Antalya  yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin Özyürek, 17-20 Ekim 2018 tarihlerinde ANFAŞ Expo Center’de düzenlenecek INTERFRESH Fuarı ve sektör hakkında bildi verdi.

 

INTERFRESH TÜRKİYE’NİN İHRACATI ARTIRMA PROJESİ

 

Antexpo A.Ş Yönetici Ortağı Uğur Fora, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan  Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı’nın (INTERFRESH) sadece ticari bir fuar olmadığını belirterek, ”Interfresh artık Türkiye’nin İhracatı Artırma Projesidir. Biz Interfresh Fuarı ile Türkiye’nin ihracatını artırmada bir başarı hikayesi yapmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik saldırılar karşısında ihracatla Türkiye’ye döviz akışı sağlamak istediklerini belirten Fora, şunları kaydetti.

”Interfresh, yaş meyve sebze sektörünün tüm fonksiyonlarını, paydaşlarını bir araya toplamaya çalıştı. Tohumundan, üretim teknolojilerine, sulama sistemlerinden, lojistiğine, bürokrasiden bilim insanlarına kadar zincirin tüm halkaları bu fuarda bir araya geleceği buluşma noktası gerçekleştirmek istiyoruz. 23 ülkeden 500’den fazla alım heyeti katılacak, 5 ülkenin büyükelçisi Fuarımızı ziyaret edecek. Üretimden tüketime ve ihracata kadar tüm aşamalarda meyve sebze sektörüne katkı yapacak olan INTERFRESH Fuarı, fuar olmanın yanında Türkiye Projesi de olacak. Türkiye’ye 4 saatlik uçuş mesafesinde olan Ülkeleri de Antalya’da buluşturarak yaş meyve sebze ihracatını artırmayı arzuluyoruz.”

Uğur Fora, ilk yıl olmasına rağmen katılımın oldukça iyi olduğunu ve 2019 yılı fuar takvim çalışmalarına da başladıklarını sözlerine ekledi.

 

FUARLAR İHRACATA ÇOK BÜYÜK KATMA DEĞER SAĞLIYOR

 

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Vural Güleç de, EİB olarak bu tür fuarların her zaman gelişmesinden yana olduklarını bildirdi. Fuarların üreticiye, ihracatçıya çok önemli katkılar sağladığını ifade eden Güleç, şöyle konuştu.

”İhracatın daha da artması için kargo taşımacılığına önem vermemiz lazım. 10-12 saat uçuş mesafesinde olan Çin ve Japonya gibi Uzakdoğu pazarlarında mutlaka THY Uçak Kargosunu kullanmalıyız. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Interfresh Fuarı’nın da dünyanın en önemi  fuarı olan Fresh Food Asia Fuarı gibi tanınmasını arzuluyoruz.”

 

INTERFRESH BAŞARILI BİR PROJE

 

Soğutma, Taşıma ve Muhafaza Bilimleri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Rahmi Türk de, Türkiye’nin İpek Yolu üzerinde bulunduğunu Doğu ile Batı’nın kesişme noktasında olduğunu, ancak ihracat bağlantı yollarını tam anlamıyla kullanamadığını vurguladı. Türk, şöyle devam etti.

”Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de karayolu taşımacılığı çok  yoğun. 3 bin 500’ün üzerinde soğutmalı TIR plakası var. İhracatta hava, deniz ve demir yolları alternatiflerini de gerçekleştirmeliyiz. Kiraz başta olmak üzere bazı meyve çeşitlerimiz Çin ve Japonya gibi Uzakdoğu ülkelerine açılmak zorunda. Çin ve Japonya çok önem arz ediyor. Şili ve ABD bu ülkelere uygun koşullarda ihracat gerçekleştiriyor. Biz de ise milli havayolumuz 2 doların altında tarife vermiyor. Deniz yoluyla da ihracat yapamıyoruz. Lojistik taşıma çok önemli.”

Türk, Antalya Havalimanı’nda soğuk hava depoları olmasına rağmen bunun çalıştırılmadığına dikkat çekerek, ”Hem iç tüketimde hem de ihracatta soğutma ve muhafaza çok önemli. Üretimden tüketiciye kadar süreçte ürün kaybı çok fazla. Bu kayıplar da son günlerdeki gibi fiyat artışlarına neden oluyor. Hükümet ve sektör paydaşları da bunun farkında olmalı. Üreticinin alın terini korumak ve kayıpları azaltmak için çalışmalar yapılmalı” dedi.

Türkiye’nin fuarcılıkta önemli adımlar attığına dikkat çeken Prof. Dr. Rahmi Türk, INTERFRESH Fuarı’nın önümüzdeki süreçte çok başarılı çalışmalar yapacağını ve ihracatı artıracak katkılar sağlayacağını söyledi.

 

BASUSAD

 

BASUSAD Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Keçeli de dernek olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.Derneğin 29 üyesi bulunduğunu anlatan Keçeli, basınçlı sulama sektöründe dernek üyelerinin pazar payının büyük bölümü kapsadığını bildirdi.

Interfresh Fuarı’nın çok önemli başarılara imza atacağını ifade eden Keçeli, şunları kaydetti.

”BASUSAD üyeleri pazar payının büyük kesimine hitap ediyor. Yaşam kaynağımız olan su kaynakları da hızla azalıyor.  Bu bakımdan suyun kaliteli ve kayıpsız kullanımı çok önemlidir. İşte Interfersh Fuarı buna büyük katkı yapacak. Çünkü sulama alanında tüm tarafları bir araya getiriyor. Bu fuar sayesinde yaş meyve sebze sektör tarafları bir araya getirecek ve sulama tekniklerini de anlatma fırsatı bulacağız. Uluslararası temsilcilerle olacağız.”

SERABİR GENEL SEKRETERİ DUYGU ÖZKARTAL

 

SERABİR Genel Sekreteri Duygu Özkartal ise Türkiye’de yaş meyve sebze üretimin yüzde 85’ini sera alanlarının oluşturduğunu anımsattı. Yaş meyve sebeze ihracatında yeni pazarların yaratılmasında INTERFRESH Fuarının katkı sağlayacağını ifade eden Özkartal, ”Interfresh Fuarı ilk yılı olmasına rağmen çok başarılı. Uzun yıllar birlikte olacağımızı düşünüyorum. Hedefimiz yeni pazarlarla birlikte tüketiciye kaliteli ve sağlıklı gıda ürünlerimizi tanıtma fırsatı buluşacağız” diye konuştu.

 

BAKA ANTALYA KOORDİNATÖRÜ ALAATTİN ÖZYÜREK

 

BAKA Antalya  yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin Özyürek ise başta Antalya olmak üzere bölge valilerinin de ihracatı artırmak için sektöre önemli destekler verdiğini bildirdi. Interfresh Fuarı’na da destek olduklarını ifade eden Özyürek, Körfez ve Ortadoğu ülkelerinden 50 alım heyetinin fuara katılımlarını sağladıklarını kaydetti. Özyürek, ”Bu fuarın Antalya’da yapılması çok önemli. Çünkü ülkenin sera varlığının yüzde 40’ı, yaş meyve sebze üretimin de yüzde 70’i  Antalya’da gerçekleşiyor. Fuarın Antalya’da düzenlenmesi bu açıdan önemli” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir