40 ülkeden alım heyeti gelecek

40 ülkeden alım heyeti gelecek

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/40-ulkeden-alim-heyeti-gelecek-6835730

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle tedarik sorunu yaşamak istemeyen Avrupa ülkeleri ve Rusya, Antalya’da 20-22 Ekim’de düzenlenecek Interfresh Eurasia Yaş Meyve Sebze Fuarı’na her yıl olduğundan daha fazla katılım gösterdiler.

Antexpo A.Ş. Genel Koordinatörü Murat Özer, 1.5 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşan yaş meyve ve sebze sektöründe düzenlenen, Meyve, Sebze, Ambalaj, Lojistik, Depolama, Tarım Makine ve Teknolojileri Fuarı ve Interfresh Global Zirvesi’nin iki yıllık pandeminin ardından yeniden kapılarını ziyaretçilere açacağını bildirdi.

Antalya Anfaş Fuar Merkezi’nde üretici, ihracatçı, sivil toplum kuruluşu ve akademisyenleri buluşturacak fuar ve zirve için geri sayımın başladığını ifade eden Özer, aralarında zincir market temsilcilerinin de yer alacağı 40’a yakın ülkeden 100’den fazla alım heyetinin fuara geleceğini söyledi.

Buluşma noktası

Fuarı sektörün buluşma noktası yapmayı hedeflediklerine dikkat çeken Özer, şunları kaydetti:
“Hollanda ve Almanya’dan 60, Orta Doğu ülkelerinden de 20’nin üzerinde firma olmak üzere aralarında İtalya, Fransa, İngiltere, Çekya, Polonya, Romanya İspanya, İngiltere, Azerbaycan ve Rusya’nın da bulunduğu 40’a yakın ülkeden yüzlerce sektör profesyoneli fuarımızı ziyaret edecek. Fuar ile ülke ekonomisine, ihracata ve üretime fayda sağlamak istiyoruz. Son iki fuarda edindiğimiz deneyimler doğrultusunda bu fuarda vitesi büyüttük.”

Tarım stratejik sektör

Tarımın stratejik sektör olduğuna dikkat çeken Özer, fuarın, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile KOSGEB tarafından desteklendiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hedef ülkelerdeki büyük toptancıları, zincir marketleri, hedef pazarlardaki hallerde faaliyet gösteren halcileri ve uluslararası firmaların temsilcilerini 20-22 Ekim tarihinde Antalya’da ağırlayacağız.”

İklim değişikliği

Fuarın ana temasının ‘İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik’ olduğunu anlatan Özer, fuar süresince İklim Krizi ve Yeşil Dönüşüm, Çevre Ve Atık Yönetimi, Enerji Verimliliği, Çiftlikten Çatala Stratejisi, Temiz Su Ve Karbon Yatakları, Doğa Koruma / Ekosistem, Sağlıklı Ve Kaliteli Yaşam, Gıdanın Korunması, Sorumlu Üretim Ve Tüketim, Tarımsal ve Yerel Kalkınma, Lojistik ve Ulaşım, Akıllı Şehir Uygulamaları konularının ele alınacağını söyledi.