YAŞ SEBZE MEYVE İHRACATINI ARTTIRABİLİRMİYİZ …?

Ülkemizde yaklaşık 48 milyon ton yaş sebze meyve üretimi gerçekleştirilmektedir. Bunun ancak 3 – 4 milyon tonu ihraç edilebilmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri gerek ihracat da, gerekse iç piyasada yaş sebze meyve ticareti yapanların pazarın ihtiyaç duyduğu tür ve çeşitlerden yeteri miktarda temin edememeleridir. Ayrıca tohum sektörümüzün elindeki yeni tür ve çeşitleri tanıma fırsatı bulamamaktadırlar.

InterFresh fuarı bu alandaki boşluğu doldurmak, yeş sebze meyve sektörümüzün ihracatçıları ile dünya pazarındaki tedarikçileri bir araya getirmek için 17 – 20 ekim 2018 tarihleri arasında Antalya Anfaş Fuar Merkezinde bir araya getiriyor.

Antexpo yönetim kurulu başkanı Uğur Fora “Hedefimiz ülkemizde yetişen her türlü meyve sebzenin uluslararası arena da Pazar bulacağı bir fuar yapmak. Yaş sebze meyve ihracatımızı arttırmak için her türlü alt yapıyı hazırlıyoruz. Bunun için tüm tarafları da bir araya getirmeye çalışıyoruz”

FORA: “İHRACATI ARTTIRAN EN ÖNEMLİ KALDIRAÇLARDAN BİRİ FUARLARDIR” 

ANTEXPO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Fora; Türkiye için Stratejik Önem Taşıyan tarım sektörünün güçlendirilmesi için ihracatın çok önemli olduğunu belirttiği konuşmasında, fuarların ihracatı arttıran en önemli kaldıraçlardan biri olduğunu kaydetti.

Tarım ve Köy İşleri bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen fuar aynı zamanda KOSGEB desteğini de almış durumda. Fuara katılma kararı veren firmalar KOSGEB ‘in finansal desteklerinden de yararlanma şansı bulacaklar. INTERFRESH  Genel Koordinatörü Murat Özer, bu desteklerin limitli olduğunu ve erken katılım gösterenlerin KOSGEB’e erken başvuru yapabileceklerini ve desteklerden yararlanma şanslarının daha çok olduğunu hatırlattı.

Yurt içinden ve yurt dışından gelecek sektör duayeni konuşmacılar, satın alma heyetleri ve ikili İş Görüşmeleri (B2B) için çalışmalarına şimdiden başlayan ANTEXPO 20 farklı ülkeden ziyaretçi ve katılımcıyı Antalya’da buluşturmayı hedefliyor. Interfresh Kongre ve Fuarı yerli yabancı özel sektör katılımcıların yanı sıra, Kamu Kurum ve Kuruluşlarını, Akademisyenleri, Sektör Duayenlerini ve ulusal ve uluslararası satın almacıları, karar vericileri tek bir çatı altında topluyor olacak. INTERFRESH 2018 kendi sektörlerine ivme kazandıracak. Fuarı tüm Türkiye den sektör duayenlerinin yanı sıra  yanı sıra Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya, İsrail, İran, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Ukrayna, Rusya ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden yüzlerce sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir